wrz 212015
 

Na początek należy rozgraniczyć – trzymanie kanarka w domu dla towarzystwa, a trzymanie kanarka w hodowli. Kanarek ten sam, jednak wymagania hodowlane są o wiele większe niż domowego pupila.

Temperatura otoczenia kanarka trzymanego dla towarzystwa to temperatura „pokojowa”. Piszę w cudzysłowach, ponieważ temperatura ta różni się czasami o ponad 10 stopni w różnych mieszkaniach. O ile lato nie jest problemem – otwarte okna i brak ogrzewania powoduje, że temperatura pokojowa jest taka jak na zewnątrz to w zimie różnice mogą być znaczne.

Ale na początek lato – temperatura pokojowa, miejsce nasłonecznione (kanarki uwielbiają kąpiele słoneczne),  ale należy pamiętać, że w ciągu lata kanarek musi mieć miejsce, gdzie może się schować przed słońcem. Jeśli jest to możliwe należy ustawić klatkę tak, żeby połowa klatki była w cieniu. Jak nie ma takiej możliwości to część klatki należy zasłonić, np. kartonem lub ręcznikiem. Kanarek chłodzi się „zipiąc” tzn. otwierając dziób – kiedy to robi oznacza to, że jest mu ciepło. Bardzo dobrym sposobem na ochłodę jest basen z wodą – kanarek wykąpie się jak mu będzie za ciepło. A także dla przyjemności.

W czasie upałów, kiedy temperatura miejsca nasłonecznionego przekracza 45-50 stopni warto w ciągu dnia zabrać kanarka ze słońca. Wtedy wystawiamy go na slońce do południa lub po południu.

Lato, a dokładniej od późnej wiosny do ciepłej jesieni kanarek może spędzić na balkonie, osłonięty od silnego wiatru i deszczu. Zalecam też zabezpieczenie przed kontaktem z innymi ptakami.

Zimą kanarek powinien mieć temperaturę niższą – zazwyczaj jednak pomieszczenia są ogrzewane przez kaloryfery, a klatka z kanarkiem stoi na oknie. Wtedy zamiast zimy kanarek ma drugie lato. Dla kanarka brak „zimy” może oznaczać problemy z pierzeniem, a także zaburzenie cyklu rocznego. Dobrze jest jak w czasie zimy kanarek ma temperaturę 10-15 stopni. Jeśli ktoś jest wychowany w taki sposób, że zimą w mieszkaniu ma 28 stopni to należy znaleźć kanarkowi najzimniejsze możliwe miejsce (lodówka wydaje się odpowiednia). Taka temperatura zimą nie jest zdrowa ani dla kanarka ani dla ludzi.
Jeśli ktoś zimą ma w mieszkaniu 15-18 stopni to nie ma się czym przejmować – dla kanarka jest to jak najbardziej odpowiednia temperatura. Kanarek wytrzyma bez żadnych problemów temperatury rzędu 5 stopni przez okres zimowy. Jeszcze raz podkreślę – nie należy się martwić, że „kanarek marznie”, temperatura nawet 10 stopni wyjdzie mu tylko na zdrowie.
Ważne, żeby temperatura była w miarę stała – przeciągi i znaczne i szybkie skoki temperatury są dla niego szkodliwe.

Temperatura otoczenia dla kanarka w hodowli w okresie letnim jest taka sama jak w mieszkaniu / na zewnątrz. W okresie zimowym może być w okolicach 0 do 5 stopni. Nie zalecam trzymania kanarków w temperaturach ujemnych, chociaż wiem, że niektórzy hodowcy trzymają kanarki w wolierach zewnętrznych. Przy ujemnych temperaturach należy zapewnić dostęp do wody (podgrzewane poidełka), a także odpowiednią dietę, bogatą w tłuszcze, tak, aby kanarki miały z czego wytworzyć ciepło. Należy jednak pamiętać o pochodzeniu kanarków – to, że wytrzymują temperatury -15 nie oznacza, że dobrze się przy tym czują.

 Zamieszczone przez o 17:14

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.