Wiele razy słyszałem pytania o pierzenie kanarków. Często bywa tak, że kupiony kanarek pierzy się raz, a w kolejnych latach już nie; często też przestaje śpiewać.
Kanarki pierzą się zazwyczaj w okolicy późnego lata – jesieni. Jednak pory roku dla kanarków wyznaczane są poprzez trzy główne czynniki – temperaturę, długość dnia i rodzaj pokarmu. Zazwyczaj te trzy czynniki zmieniane są „automatycznie” przez przyrodę. Czynniki te regulują przemiany hormonalne, które kolejno sterują rocznymi fazami kanarków – odpoczynkiem, pobudzeniem, ewentualnymi lęgami, pierzeniem i kolejnym okresem odpoczynku.
Trochę inaczej jest jak kanarek trzymany jest w pokoju a powyższe trzy czynniki pozostają praktycznie niezmienne. Tym samym na poziomie hormonalnym dla kanarka trwa „wieczne lato”, a tym samym mogą się pojawić zaburzenia pierzenia i śpiewu.
Co zrobić, aby kanarek bezpiecznie przechodził przez kolejne fazy cyklu rocznego?
Jak pisałem wcześniej – należy wziąć pod uwagę trzy czynniki:
– temperatura – większość osób, które posiadają kanarka mieszkają w miejscach, gdzie zazwyczaj temperatura jest stała – zarówno w lecie jak i w zimie (np. mieszkanie w bloku). Najlepiej jest, aby przez okres zimy kanarek przebywał w chłodniejszym pomieszczeniu, np. o temperaturze 16-18 stopni. Jeśli nie jest to możliwe – najlepiej wybrać mu chłodniejsze miejsce, z daleka od grzejników.
– długość dnia – Długość dnia kanarka powinna się zmieniać od ok. 16 godzin w lecie (czerwiec) do ok. 7 godzin (grudzień). Nie trzeba dokładnie przestrzegać tych wartości – zamiast 7 godzin może być 8, zamiast szesnastu – siedemnaście. Ważne jest, aby w okresie zimowym kanarki miały wyraźnie krótszy dzień niż w lecie, oczywiście skracany stopniowo od lata do zimy. Gdyby nie sztuczne oświetlenie – nie byłoby żadnego problemu, ale kanarki często przebywają w pokojach, gdzie świecimy światło do 23:00, a czasem i dłużej. Tym samym długość dnia kanarków w lecie wynosi 19 godzin, a w zimie 16 godzin (czyli tyle, ile powinien trwać dzień w środku lata). Długość dnia łatwo skracać stosując zasłonkę – ręcznik lub dowolny inny materiał, który osłoni klatkę od źródła sztucznego światła w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Długość dnia najlepiej dostosować do długości dnia na dworze. Kanarek nie musi mieć całkiem ciemno – wystarczy półmrok.
– rodzaj pokarmu – jest regulowany poprzez naturalną wegetację – zimą żywność jest uboga, latem jest różnorodna, dostępnych jest wiele owoców i warzyw. Należy zwrócić uwagę, aby w lecie dieta kanarka była urozmaicona, a zimą uboższa.
Zwracając uwagę na powyższe trzy czynniki umożliwimy kanarkom odpowiednią gospodarkę hormonalną, a tym samym zapewnimy właściwe fazy roczne niezbędne do zdrowego i długiego życia.
—-
Poczytaj więcej o długości dnia kanarków
Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.