maj 142012
 

Podstawowe cechy glosterów (rysunek glostera) to przede wszystkim koronka lub też charakterystyczny krągły kształt główki z nadocznymi naroślami u ptaków bez koronki, niewielkie rozmiary, obła forma tułowia i zwarta, zdeterminowana długim, gęstym upierzeniem, krępa budowa ciała.

Gloster „corona” posiada okrągłą koronkę, której piórka w idealnym przypadku wyrastają z niewielkiego, środkowego punktu na głowie ptaka i opadają równomiernie na boki dookoła całej główki. Wyraźna krawędź koronki widoczna jest tylko po bokach, na wysokości oczu oraz z przodu, ponad stożkowatym, małym dziobkiem, natomiast z tyłu główki ptaka, w okolicach karku, piórka koronki nie mają krawędzi lecz przylegają ściśle, bez luk czy innych widocznych ograniczeń, do upierzenia karku i pleców.

Kształt główki glostera consort powinien w pozytywny sposób wspierać wymogi stawiane przyszłemu potomstwu z koronką, a więc główka musi być w miarę szeroka, masywna, zaokrąglona i posiadać nadoczne narośla, czyli wyraźne zgrubienia piórek ponad oczami ptaka.

Tułów glostera jest krótki, krępy i ze wszystkich stron wyraźnie zaokrąglony. Linia piersi i brzuszka ptaka przebiega równomiernym łukiem od szyi aż do nasady ogonka. Natomiast plecy mają tyko niewielkie uwypuklenie spowodowane gęstymi w tym miejscu piórkami okrywowymi. Upierzenie glosterów ma delikatną, miękką strukturę i dobrze przylega do ciała ptaka. Ogonek jest krótki, wąski i nieznacznie tylko rozwidlony na końcu. Gloster ma krótkie skoki i drobne, pokryte delikatnymi łuskami stopki. Uda są niewidoczne, całkowicie ukryte w upierzeniu brzuszka ptaka.

Jeśli chodzi o barwę upierzenia, to dopuszczalne są zarówno szekowatość,  jak i wszystkie inne znane kanarcze kolory, poza kolorem czerwonym.

 

Wystawowa punktacja glosterów jest następująca:

 20 pkt - wielkość
 20 pkt - głowa i korona
 20 pkt - kształt
 15 pkt - upierzenie
 10 pkt - postawa
  5 pkt - nogi
  5 pkt - ogon
  5 pkt - wrażenie

Razem 100 pkt.

 

Gloster corona – gloster powinien mieć koronkę dużą, okragłą, symetryczną, która sięga do połowy oczu. Punkt środkowy powinien być mały i umieszczony pośrodku głowy bez widocznego łysego miejsca. Korona nie może mieć widocznych łysin ani odstających piór. Upierzenie z tyłu koronki powinno gładko wchodzić w szyję. Głowa powinna być dość szeroka (nie tak wąska jak np. u kanarka barwnego, ale także niezbyt szeroka). Dziób krótki. Głowa w połączeniu z szyją powinna stanowić wrażenie silnej i dobrze zbudowanej. Szyja nie powinna odznaczać się barwą od reszty ciała.

Gloster consort – oprócz cech glostera corona – gloster consort posiada brwi. Powinny być one wyraźnie widoczne nad oczami chociaż nie zasłaniające ich. Głowa powinna być okrągła.

 

Opis kształtu

Przekrój obrączki – 2,9 mm.

Korona
Koronka musi być okrągła i kompletna. Z tyłu główki powinna ściśle, tzn. bez jakichkolwiek ubytków czy krawędzi, przylegać do upierzenia karku i grzbietu  ptaka. Punkt, z którego koronka wyrasta, powinien być jak najmniejszy i znajdować się dokładnie pośrodku główki. Oczka muszą być widoczne. Dziobek powinien być krótki i posiadać stożkowatą formę. (Standard DKB/AZ )

Piórka koronki glostera wyrastają z jak najmniejszego punktu na środku główki i opadają promieniście na boki i nad dziobek ptaka, nie przysłaniając mu jednakże widoczności, ani nie przykrywając całkowicie dziobka. Jako niewłaściwe uważa się koronki o zbyt krótkich piórkach, z przedziałkami, koronki wyrastające ze zbyt dużego punktu środkowego lub też takie, u których ten punkt jest trudny do określenia (niewidoczny) albo źle ułożony, np. znajduje się z przodu główki. Jako wadliwe uważa się też koronki nierówne, z tzw. „bażancimi uszami”, jak również koronki owalne, jednostronne lub wyrastające z przesuniętego na bok punktu środkowego. Bardzo ważny jest brak jakichkolwiek ubytków i krawędzi między koronką a karkiem ptaka; z tyłu główki koronka powinna płynnie (bez „schodka” czy też ubytków) przechodzić w upierzenie grzbietu. Ubytek piór w tym miejscu uważany jest za bardzo poważny błąd.

 Głowa (consort)
Gloster bez koronki posiada szeroką i lekko zaokrągloną główkę z dobrze wykształtowanymi naroślami piórek nad oczkami. Oglądana z góry główka glostera consort powinna mieć kształt koła (być okrągła). Dziobek jest krótki i ma formę stożka. (Standard DKB/AZ )

Główka ptaka bez koronki powinna być szeroka, dobrze opierzona i lekko zaokrąglona. Nad oczkami piórka tworzą narośla, które nie powinny być jednak za bardzo przerośnięte, czyli np. zakrywać oczka. Narośla te wyokrąglają główkę oglądaną z góry i umożliwiają płynne przejście upierzenia głowy w kierunku karku i grzbietu ptaka.

Kształt
Tułów ze wszystkich stron wyraźnie zaokrąglony, ścisły, krótki i przysadzisty z masywnym, dobrze ukształtowanym grzbietem. W obrębie szyi nie może być jakichkolwiek zawężeń. (Standard DKB/AZ )

Pomimo niewielkich rozmiarów, gloster robi wrażenie ptaka krępego i dobrze zbudowanego. Jego tułów jest krótki, ścisły, nieco przysadzisty, szeroki i ze wszystkich stron wyraźnie zaokrąglony. Gloster posiada masywną szyję i dobrze upierzony, lekko zaokrąglony (uwypuklony) grzbiet. Piersi i brzuszek stanowią jednolity, łagodny łuk; górna część piersi nie powinna być zbyt mocno wysunięta do przodu.

 Wielkość
Wielkość glostera nie powinna przekraczać 11 cm.

Chociaż wysiłki hodowców zmierzają w kierunku ciągłego zmniejszania wielkości glosterów,  nie należy zapominać, że nawet ptaki o maksymalnych rozmiarach, czyli 12-to centymetrowe, odpowiadają wymogom standardu i mogą za wielkość uzyskać maksymalną ilość punktów.

Upierzenie
Upierzenie glostera jest bez ubytków i dobrze przylega do tułowia ptaka. (Standard DKB/AZ )

Gloster posiada delikatne, ale zarazem mocne i ściśle przylegające upierzenie, które dobrze uwypukla i uwidacznia kontury poszczególnych części ciała. Luźne lub odstające w okolicach ud i tylniej części brzucha upierzenie, uznawane jest za wadliwe. Sporadyczne wprowadzanie do hodowli glosterów ptaków intensywnych, zwykle wyraźnie poprawia jakość upierzenia potomstwa.

Postawa
Gloster powinien przyjmować postawę 45° w stosunku do poziomu żerdki. (Standard DKB/AZ )

Ogon
Ogonek glostera jest  krótki, wąski i ściśle złożony, oraz posiada tylko nieznaczne rozwidlenie na końcu. (Standard DKB/AZ )

Ogonek powinien być stosunkowo krótki, wąski i sztywny, a także posiadać jak najmniejsze wcięcie na końcu. Nie powinien też być zadarty lub „opadać” ku dołowi, lecz musi być wyprostowany wzdłuż głównej osi ciała ptaka.

Nogi
Gloster ma krótkie, delikatne skoki, pokryte drobną łuską. Uda są niewidoczne (ukryte w upierzeniu brzuszka) (Standard DKB/AZ )

Gloster nie powinien mieć zbyt krótkich nóżek w stosunku do tułowia, tzn. powinny one być w miarę proporcjonalne w stosunku do ogólnej wielkości ptaka.

Wrażenie ogólne
Ptak jest czysty, w dobrej kondycji i dobrze przyzwyczajony do klatki wystawowej. W tej kategorii należy uwzględnić także stan techniczny i czystość klatki wystawowej. (Standard DKB/AZ )

Gloster powinien umieć się odpowiednio „zaprezentować”, robić dobre, zdrowe wrażenie, a także wykazać się odpowiednią kondycją i całkowitym brakiem płochliwości. Klatka musi być nienagannie czysta i w prawidłowym stanie technicznym.

(za kanarki.eu)

Na koniec film przedstawiający prawidłową posturę glosterów:

 Zamieszczone przez o 14:34

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.