Niektóre rasy kanarków, zwłaszcza te „puchate” jak glostery mają bardzo obfite piórka na brzuchu, które mogą przeszkadzać w zapłodnieniu. Dlatego przy połączeniu w pary delikatnie obcina się piórka. Przy obcinaniu należy uważać na piórka „nośne”, umieszczone na samej części płciowej kanarka.
Lęgi 2015 r.
21.07.2015 – Nowe zdjęcia
03.07.2015 – Lęgi powoli się kończą, ostatnie kanarki opuszczają gniazda. Dodałem zdjęcia młodzieży zajadającej się pokarmem jajecznym.
11.05.2015 – W tym roku kanarki postanowiły zrobić mi psikusa. W zeszłym roku było 8 par i ok. 65 młodych kanarków. W tym roku zestawiłem 12 par, w tym 10 z koronką i jak do tej pory jest 7 młodych, które opuściły gniazda. Kanarki postanowiły sprawdzić moją cierpliwość – a to samica zeszła z gniazda 2 dni przed wykluciem, a to w trakcie wysiadywania zaczęła poprawiać gniazdo i wyrzuciła całą zawartość, a to zniosła jedno jajko (puste) i cała dumna z siebie uznała, że w tym roku dała z siebie wszystko. Inna zbudowała gniazdo i stwierdziła, że na razie to wszystko, co jej się chce robić. Jednak sezon lęgowy jeszcze trwa, w chwili obecnej jest trochę zalężonych jajek i z niecierpliwością czekam co będzie dalej.
02.03.2015 – Lęgi 2015 r. zostały oficjalnie rozpoczęte. W poprzednim roku było bardzo mało koronek, więc w tym roku postarałem się o rodziców z koronką i mam nadzieję, że ten rok będzie urodzajny. Podobnie udało mi się połączyć trzy pary w których jeden z rodziców ma intensywny kolor. Wkrótce szczegóły i zdjęcia.
07.03.2015 – Poidełka przygotowane, kiełki postawione, kanarki połączone w pary
15.03.2015 – W gniazdach pojawiły się pierwsze dwa jajka. Rodzice czują się dobrze 🙂 Przy okazji okazało się, że jedna z par, z którą łączyłem spore nadzieje (w kwestii koloru) to … dwa samce, z których jednemu nie chciało się do tej pory śpiewać. Problem został szybko naprawiony :).