Wrz 252012
 

Pazurki kanarka wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli urosną zbyt długie, to będą kanarkowi przeszkadzać, a jeszcze dłuższe mogą prowadzić do zwichnięć lub deformacji stopy i kończyn.
Najlepiej jeśli kanarki mają miejsce, na którym mogą ścierać pazurki tak, aby w sposób naturalny zachować ich odpowiednią długość. Może to być np. piaskowiec włożony do klatki (np. z piaskowców stosowanych w akwariach). Oczywiście nie zastąpi to konieczności przycinania, ale nie będzie ono potrzebne tak często. Oczywiście nie jest wykluczone, że kanarki będą ignorować taki piaskowiec – moje ignorują :).

Warto tu napisać o nakładkach piaskowych na żerdki – generalnie dla kanarków się nie nadają. Pazurki rzadko dotykają ścianki takiej nakładki, a to co ma największy kontakt to stopy i palce kanarka, które mogą zostać poranione o ostry piasek. Kanarek również czyści dziób o żerdki – przy ostrych nakładkach piaskowych może dojść do zadrapania lub uszkodzenia okolic oka lub samego oka.

Długość pazurków należy regularnie kontrolować i przycinać w razie potrzeby. Za pierwszym razem może być to kłopotliwe – warto poprosić doświadczonego hodowcę (lub weterynarza, który zna się na ptakach) o pomoc. Nie należy czekać aż łapki kanarków będą przypominać szpony sępa – kanarki rzadko polują na ziarno. 😉

pazury

 

W celu obcięcia pazurków warto zaopatrzyć się w nożyczki zaprojektowane specjalnie w tym celu, np. takie:

nozyczki

 

W przypadku ucięcia pazurka zbyt mocno (zostanie naruszone naczynie krwionośne) należy od razu powstrzymać krwawienie, które należy uważać jako zagrażające zdrowiu kanarka.

ciecie

 

A oto przykład:

 

Przy okazji pielęgnacji pazurków należy sprawdzić czy obrączka, jeśli ptak ją posiada, przesuwa się lekko i bez problemów po nodze. W przypadku zauważenia zaczerwienienia nogi, stanu zapalnego lub zgrubienia, które przeszkadza obrączce łatwo się przesuwać należy udać się do weterynarza w celu sprawdzenia czy nie będzie konieczności usunięcia obrączki. Sytuacja, kiedy noga napuchnie tak bardzo, że obrączka nie będzie się dała przesunąć w wielu przypadkach może doprowadzić do śmierci kanarka, nie należy tego lekceważyć.

 Zamieszczone przez o 10:54

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.