paź 042012
 

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może smakować naszym pupilom. Oprócz ziarna podstawowego (i czasami kolb) można kanarkom podawać inne artykuły. Oczywiście nie wszystkie kanarki lubią wszystko, ale na pewno w czymś zasmakują.
Wszystkie warzywa, owoce i zioła podajemy surowe – trzeba je tylko porządnie umyć, osuszyć i przekroić (np. ogórki) – należy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie podane pokarmy po umyciu były dobrze osuszone.

Smaczne:

– obrany słonecznik – nie za dużo (3-5 ziarenek do pojemniczka)
– len (siemię lniane) – nie za dużo (szczypta)
– mak – szczypta, może być wymieszany w pokarmie jajecznym
– ugotowane na mocno twardo (10-15 minut) żółtko jajka, najlepiej w formie pokarmu jajecznego
– owoce: jabłka, gruszki, winogrona, banany, pękające figi (nie suszone), pomarańcze, mandarynki
– warzywa : pomidory, ogórki, papryka (uwaga, barwi na czerwono – istotne dla kanarków żółtych i białych), potarta drobno marchew, brokuł, jarmuż, szpinak (najlepiej liście), natka pietruszki, pietruszka, cebula, kukurydza w kolbach (pierwszy raz warto ponacinać trochę nasiona, żeby kanarek w nich zasmakował)
– twaróg,
– muszki owocowe 😉
– mszyce – znalazłem raz na wiosnę gałązkę brzozy z pączkami listków, a na niej sporo mszyc. Jak się kanarki do nich dorwały, to został pień tartaczny – obrobiły wszystko, łącznie z korą
– zioła: babka zwyczajna, żywokost lekarski, pokrzywa, mniszek lekarski, gwiazdnica pospolita, portulaka pospolita siewna, rdestówka auberta, rdest ptasi, cykoria podróżnik

Polecam podawanie kanarkom kiełków różnych nasion. Kiełkuje się przede wszystkim rzepik i rzepak, ale również inne nasiona jak słonecznik, lucernę, murzynek, konopie i wiele innych. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki do kiełkowania np. „Mieszanka Deli Nature 82 – Skład: rzepik 57,5%, kadjan 10%, rzepak 10%, dari 10%, konopie 5%, murzynek 2,5%”.
Kiełki podaje się przede wszystkim w okresie rozbudzania kanarków (wiosna) ale również w okresie pierzenia lub jako urozmaicenie codziennego pokarmu.

Polecam stosowanie kiełkownicy:
http://sklep.sekretyzdrowia.pl/pl/p/Kielkownica-naczynie-do-kielkowania/261

 

NIE podajemy:
– mięsa
– przypraw (sól, pieprz, papryka sypka itp)
– mleka
– sera żółtego
– czekolady, cukru
– sałaty (gromadzi składniki, które są trujące dla kanarków)

Ostrożnie:
– kolby – jeśli kupujemy to tylko najlepsze dostępne, ze sprawdzonego sklepu, zamknięte oryginalnie i z wybitą datą ważności. Niektóre sklepy traktują kolby środkiem owadobójczym „w celu przedłużenia trwałości”.
– kolorowe kuleczki, granulaty, dziwne mieszanki – radzę trzymać się od tego z daleka

 

Muszę tutaj poświęcić kilka zdań na omówienie preparatów witaminowych.  Wbrew wszelakim informacjom umieszczanym na etykietach – nie zalecam podawania kanarkom dodatkowych płynów wzmacniających, witamin i temu podobnych „cudownych” mieszanek. Zazwyczaj ziarno kupowane w sklepach zawiera dodatek witamin, tak samo jak kolby. Właściwie trudno już kupić pokarm, który nie jest „wzbogacany” jakimiś dodatkami. Dodając do tego jeszcze osobno preparaty witaminowe można je po prostu przedawkować, a zbyt duża ilość witamin w organizmie powoduje większe szkody niż ich niedobór.
Bazując na swoim doświadczeniu mogę śmiało powiedzieć, że regularne podawanie zieleniny (warzywa, owoce, kiełki) w zupełności zaspokaja potrzeby kanarków na wszelakie witaminy.

 Zamieszczone przez o 16:47

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.